● A Népegészségügyi Program

Az egészség fontos jelzője a gyermekek szomato-pszichés állapota. Hazánkban kevés az olyan vizsgálat, amely a gyermekek biológiai fejlettsége és pszichés státusa közötti kapcsolatot elemzi. E vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a testi fejlettség és a szellemi érettség között szoros a kapcsolat, a testileg fejlettebb gyermekek pszichés érése is gyorsabb és kiegyensúlyozottabb a szocializálódásuk.

Az 1990-es években végbement és jelenleg is zajló igen jelentős társadalmi, szociális változások hatásának országos reprezentatív vizsgálata ez ideig nem történt meg. Az évek óta tartó jelentős gazdasági és társadalmi változások hatásai eltérő mértékben érvényesülnek a különböző társadalmi rétegekben. Alapvető fontosságú annak felderítése, hogy e változások hatása milyen irányban módosította a gyermekek és ifjak biológiai státusát.

A Népegészségügyi Programhoz kapcsolódó, 2003-2006 között végzett országos reprezentatív növekedésvizsgálatunk során a 3-18 éves gyermekek testfejlettségi és tápláltsági állapotának valamint pszicho-szociális státusának referencia-értékeit kívántuk megállapítani (Bodzsár és Zsákai 2007, 2008).