● A kutatás céljai

Részletesebb vizsgálati céljaink:

1) Adatbázis létrehozása a 3-18 éves magyar gyermekek legfontosabb testfejlettségi, tápláltsági és fizikai státusának mutatóira a WHO (1995) ajánlásai alapján.

2) A növekedési és érési mintázat szekuláris változásainak elemzése az 1983-1986 között végzett I. Országos Reprezentatív Növekedésvizsgálat (Eiben és mtsai 1991) eredményeivel való összehasonlító analízis alapján. Arra kerestük a választ, hogy az elmúlt húsz év alatt bekövetkezett jelentős szociális és gazdasági változások hatására módosult-e a 3-18 éves magyar gyermekek növekedési mintázata; a múlt század nyolcvanas éveiben még kimutatható pozitív szekuláris trend folytatódott, leállt, vagy megfordult az elmúlt húsz év alatt.

3) A testi fejlettség legfontosabb mutatói alapján kidolgozott referencia értékeket megjelenítő térképek, görbék konstruálása a gyermek- és iskolaorvosok számára a gyermekek testfejlettségi, tápláltsági állapotának becslésére.

4) A gyermekek testösszetételére, testalkatára vonatkozó referencia értékek megállapítása.

5) A pubertáskori szexuális érés mutatói kialakulási idő-intervallumainak megállapítása.

6) A gyermekek tápanyag-ellátottságának, táplálkozási szokásainak feltérképezése, különös tekintettel a tápanyag- és energiabevitel nemi különbségeire és életkori trendjeire.

7) A gyermekek fizikai aktivitásának és a családok szociális jellemzőinek a gyermekek testfejlettségére gyakorolt hatásának elemezése; és annak megállapítása, hogy az ország különböző régióira jellemző sajátos szociális és gazdasági különbségek hogyan tükröződnek vissza a gyermekek testfejlettségi státusában.

8) A 7-18 éves gyermekek lelki egészségének, pszichés stabilitásának szintjének, a stressz-tűrési és stressz-kezelési stratégiák felderítése.

9) A testi fejlettség és a mentális egészség közötti kapcsolat elemzése.

Vizsgálati eredményeinket e monográfiában foglaljuk össze röviden. Vizsgálati eredményeink az ország szociálpolitikai, valamint népjóléti és egészségügyi tervezéshez nyújtanak megbízható adatokat. Az életszínvonal és az életmód változása a gyermekek testi és szellemi fejlődésére gyakorolt hatásának egzakt vizsgálata ui. lehetővé teszi a felnőttkori fizikai és pszichés terhelhetőség előrejelzését.